Kalkulator BMI – jak obliczyć idealną masę ciała?

Kalkulator BMI to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyliczenie swojej idealnej masy ciała. Jeśli chcemy wiedzieć, czy nasza waga jest prawidłowa, najszybciej sprawdzimy to, obliczając własne BMI. Jak to jednak zrobić? 

Dbanie o zachowanie właściwej sylwetki to bardzo ważna rzecz i to nie tylko ze względów estetycznych. To niezwykle istotne przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie. Powinniśmy pamiętać, że spora nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób. Szczególnie tych związanych z sercem, ciśnieniem oraz układem oddechowym. Dbajmy więc o siebie i miejmy swą wagę pod stałą kontrolą. Skąd mamy jednak wiedzieć, że masa naszego ciała jest odpowiednia i nie zagraża naszemu zdrowiu? W tym celu najlepiej sprawdzić to po prostu za pomocą kalkulatora BMI. To najprostszy sposób na sprawdzenie swojej wagi. Co to jest BMI i jak obliczyć ten wskaźnik?

Co to jest BMI?

Każdy z pewnością nie raz słyszał o BMI. Może być prawidłowe, za niskie, za wysokie. Na początku jednak wyjaśnijmy, co to jest BMI. To nic innego jak wskaźnik masy ciała, określany matematycznym wzorem. Określa prawidłowość naszej wagi na podstawie proporcji sylwetki. Dokładniej mówiąc, pomiar BMI bierze pod uwagę trzy parametry, czyli wagę, wzrost oraz płeć. Właśnie na tej podstawie można określić, czy waga jest w normie.

Jak obliczyć BMI?

Jeśli chcemy sprawdzić, jakie jest prawidłowe BMI oraz czy mieścimy się w danym przedziale, musimy najpierw obliczyć nasz wskaźnik. Na szczęście jest to bardzo proste i nie wymaga używania skomplikowanych działań. Pomoże nam w tym bowiem kalkulator BMI online. Wystarczy wpisać swój wzrost i wagę oraz zaznaczyć płeć i gotowe. System wyliczy wszystko za nas. Warto raz na jakiś czas, czy nasze BMI mieści się w normie. Dzięki temu będziemy mieć nasze zdrowie pod stałą kontrolą.

Jakie jest prawidłowe BMI?

Wiemy już, czym jest BMI. Warto więc teraz przybliżyć sobie normy tego wskaźnika. Jakie jest prawidłowe BMI? Wyniki obliczeń dzielą się na kilka kategorii. Pierwsza z nich to niedowaga. Występuje, gdy wynik obliczenia wynosi poniżej 18,49. Prawidłowe proporcje oznacza wartość od 18,5 do 24,9. W przedziale 25-29,9 mieści się nadwaga. Jeśli to właśnie gdzieś tu uplasowała się nasza waga, to sygnał, aby nieco zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. Wskaźnik BMI od 30 wzwyż oznacza już otyłość. W niektórych tabelach wyróżnia się aż 3 stopnie otyłości. Każdy z nich jest jednak niebezpieczny i wymaga natychmiastowego wsparcia lekarza.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)