Dieta South Beach

Podstawowe informacje o diecie South Beach

Dieta South Beach, chociaż tak naprawdę nie powinno nazywać się jej dietą lecz „sposobem odżywiania” znana jest także jako dieta plaż południowych. Polega ona na odpowiednim programie żywieniowym, który najpierw pozwala zrzucić zbędne kilogramy, a potem z łatwością utrzymać osiągniętą wagę bez efektu jojo. Została ona opracowana przez amerykańskiego kardiologa dr Arthura Agatstona przy współpracy z dietetyczką Marie Almon. Ich głównym zamysłem było opracowanie diety, która będzie zarówno skuteczna, jak i nie obciążąjąca zbytnio organizmu, a jej efekty będą stabilne. Długotrwałe jej stosowanie przestaje być dietą, a staje się zdrowym planem żywieniowym który można wykorzystywać przez całe życie. Co zatem udało im się stworzyć? Na czym dokładniej polega ta dieta?

Jak działa dieta South Beach?

Dieta south beach składa się z trzech następujących po sobie faz, z których każda kolejna jest mniej restrykcyjna od poprzedniej. W przeciwieństwie do tradycyjnych diet, nie polega ona na zmniejszeniu liczby kalorii dostarczanych do organizmu, lecz na zastąpieniu tłuszczów zwierzęcych innymi, zdrowszymi tłuszczami z ryb, oliwek lub orzechów oraz spożywania posiłków o niskim indeksie glikemicznym. Nie musimy zatem zwracać uwagi na to jak dużo jemy, a jedynie na to co jemy. Lekarze i dietetycy od lat próbują znaleźć skuteczny sposób w walce z otyłością, jednak profesjonalne, dogłębne i rzeczowe badania przeprowadzone na dużej liczbie ludzi zostały przeprowadzone stosunkowo niedawno. Dzięki nim udało się ustalić, co się powinno, co można, a czego nie należy jeść, oraz opracować między innymi dietę south beach.

Pierwsza faza diety trwa przez 2 tygodnie, i ma na celu pokonanie naszego uzależnienia od cukrów oraz „złych” tłuszczy zwierzęcych, oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. W tym okresie nie możemy jeść naszych tradycyjnych posiłków, składających się z chleba, ryżu, ziemniaków i makaronu, czyli tzw. pustych kalorii, musimy także pożegnać się ze słodyczami, ciastkami i lodami. Nie możemy również spożywać kalorycznego piwa i innych alkoholi. Jak w przypadku każdego „uzależnienia”, pierwsze dni bez tych produktów będą dla nas najtrudniejsze, lecz później przestaniemy odczuwać na nie ochotę, a widoczna utrata wagi umocni nasze postanowienie wytrwania na diecie.

Fazy diety South Beach

Dieta South Beach dzieli się na trzy etapy, w których stopniowo przechodzimy z dość restrykcyjnego jadłospisu do nieco mniej surowego. Najtrudniejszy rzecz jasna jest pierwszy etap, gdyż musimy pozbyć się naszych „uzależnień” – wyeliminować z naszego menu kofeinę, cukry oraz alkohol. Możemy przez to być zdenerwowani i rozdrażnieni, jednak gdy już raz się od nich uwolnimy, nie będziemy mieli więcej na nie ochoty. Pozwoli nam to nie tylko schudnąć w okresie 2 tygodni, lecz także żyć zdrowiej przez długie lata!

Faza 1

Faza pierwsza jest najkrótszym, lecz zarazem najtrudniejszym etapem diety. Trwa ona dwa tygodnie, podczas których pozbywamy się zbędnych kilogramów, przy okazji stabilizując poziom glukozy zawartej w naszej krwi, co zmniejsza nasze łaknienie i ułatwia przebrnięcie przez pozostałe etapy diety. Osiągamy to dzięki wyeliminowaniu z naszej diety produkty o wysokiej zawartości węglowodanów, tłuszczów nasyconych, cukrów i skrobii. Odpadają zatem tłuste mięsa, ziemniaki, makaron, ryż, pieczywo, wszelkiego rodzaju słodycze, a nawet owoce. Możemy nieco tęsknić za tymi rzeczami, lecz niezwykłe efekty diety, schudnięcie około 6 kilogramów w ciągu 14 dni bez głodzenia się w pełni rekompensuje ten dyskomfort, a po tym okresie możemy nieco wzbogacić naszą dietę i przejść do fazy drugiej :) Jako że dieta ta nie jest zbyt restrykcyjna, zalecane są również ćwiczenia fizyczne które mogą przyspieszyć i wspomóc proces odchudzania.

Faza 2

Po 2 tygodniach zrzucania zbędnych kilogramów i kombinowania jak tu zjeść coś smacznego przy użyciu tylko dozwolonych składników pora na poprawę :) Możemy wzbogacić nasz jadłospis o kolejne produkty, zawierające nieco więcej węglowodanów i cukrów. Do naszej diety możemy zatem wprowadzić te mniej szkodliwe produkty których musieliśmy unikać w fazie 1, takie jak pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, oraz większość owoców.  Należy przy tym pamiętać, aby robić to stopniowo. To że możemy już jeść dane produkty, nie znaczy że mamy wykorzystywać tę możliwość bezgranicznie – od tego jak bardzo będziemy starali się jeść możliwie najzdrowiej zależą nasze efekty. Jedzenie zbyt dużych ilości węglowodanów może zahamować spadek wagi, a nawet spowodować jej wzrost. O ile zachowamy umiar, powinniśmy nadal gubić zbędne kilogramy, lecz będzie przebiegało to nieco wolniej niż w czasie pierwszego etapu. Faza druga kończy się w chwili, w której osiągniemy pożądaną przez nas wagę. Wtedy możemy przejść do fazy trzeciej.

Faza 3

Faza trzecia jest ostatnią fazą naszej kuracji, trwającą… całe życie. W tym momencie dieta przestaje być już dietą, a staje się raczej zdrowym sposobem odżywiania. Teoretycznie na tym etapie kuracji żaden z produktów nie jest niedozwolony, możemy jeść wszystko na co mamy ochotę, ALE… powinniśmy zachować umiar. W czasie diety nabyliśmy nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe i powinniśmy w naturalny sposób się ich trzymać z przyzwyczajenia. Jeśli nagle rzucimy się na chipsy i zaczniemy popijać je piwem, nie ma co się potem dziwić wystąpieniu efektu jojo. Dlatego też pomimo iż nie ma żadnych szczególnych przeciwwskazań, powinniśmy w naszym jadłospisie uwzględniać głównie produkty, które w większości stanowią węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, poniżej 60 jednostek. Pamiętajmy też, że zdrowy tryb życia to nie tylko dieta – ważne są również ćwiczenia fizyczne oraz ogólny ruch, zwłaszcza jeśli dużo siedzimy w pracy.

Jadłospis do diety South Beach

Dieta South Beach dzieli się na 3 fazy podczas których stopniowo rozszerzamy nasz jadłospis, dodając coraz to bogatsze w węglowodany składniki. Pozwala nam to na zrzucenie  zbędnych kilogramów i utrzymanie szczupłej sylwetki bez ryzyka efektu jojo. Przyjrzyjmy się dokładnemu jadłospisowi do tej diety i zobaczmy, co można, a czego nie należy jeść w poszczególnych etapach.

1 Faza

Najbardziej restrykcyjna i wymagająca, lecz trwająca tylko 2 tygodnie I faza. To głównie dzięki niej chudniemy, więc jeśli zależy nam na efektach kuracji powinniśmy ściśle przestrzegać jadłospisu. Pamiętajmy też aby każdego dnia pić duże ilości wody, ew. herbaty.

Co można jeść?

 • wieprzowina (szynka gotowana, polędwica)
 • drób(pierś z kurczaka, z indyka, szynka z indyka)
 • chudą wołowinę(polędwica)
 • warzywa(sałata, kapusta, ogórek, soczewica, groch, fasola, cukinia, bakłażan, brokuły, kalafior, seler)
 • tłuszcze nienasycone(oliwa z oliwek, olej słonecznikowy)
 • jaja kurze
 • orzechy(laskowe, włoskie)
 • przyprawy ziołowe

Czego nie należy spożywać?

 • słodyczy
 • owoców
 • nabiału powyżej 1% tłuszczu
 • tłustego mięsa
 • tłustego sera
 • alkoholu
 • napojów z kofeiną
 • produktów na bazie mąki(jak np. makaron)
 • ryżu, ziemniaków, kukurydzy, marchewki

2 Faza

II faza wzbogaca nasz jadłospis o nowe składniki, i trwa tak długo aż osiągniemy pożądaną przez nas wagę.

Co można jeść?

 • to co w fazie 1 + to co poniżej
 • owoce
 • warzywa których dotąd nie można było jeść
 • nabiał do 1% tłuszczu
 • pieczywo pełnoziarniste
 • czerwone wino

3 Faza

III faza ma za zadanie utrwalić osiągnięte przez nas rezultaty i przyzwyczaić nasz organizm do „normalnych” posiłków. Należy przy tym uważać, aby pozostałe produkty wprowadzać stopniowo, i starać się zachować zdrowy styl odżywienia, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zaistnienia efektu jojo. Po przebyciu tej kuracji nasz jadłospis powinien ulec trwałej zmianie na lepsze, i powinniśmy trzymać się tej diety do końca życia – pozwoli nam ona zachować szczupłą sylwetkę i żyć zdrowo.

Indeks Glikemiczny

Indeks glikemiczny to klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na wzrost poziomu glukozy we krwi w ciągu 2-3 godzin po spożyciu. Im wyższy jest wskaźnik glikemiczny danego pożywienia, tym szybciej rośnie, a później tym gwałtowniej spada poziom cukru, dlatego wskazane jest jedzenie produktów o możliwie jak najniższym indeksie glikemicznym.

Tabelę prezentującą indeks glikemiczny znajdziecie tutaj

Wady i zalety diety South Beach

Dieta South Beach jak każda inna dieta posiada swoje wady i zalety. To, jakie one są, i czy zalety przeważają nad wadami może być czynnikiem decydującym o wyborze diety. Zatem jakie są plusy, a jakie minusy diety South Beach?

Zalety

Oto główne zalety diety:

 • jest skuteczna – pozwala zrzucić 4-6 kilogramów w ciągu 2 tygodni, a w 2 fazie wciąż tracić na masie
 • nie jest tak restrykcyjna jak inne diety – możemy chudnąć praktycznie bez wysiłku, i łatwiej nam wytrwać na diecie, kiedy nie chodzimy ciągle głodni
 • jest prosta do zastosowania
 • właściwie stosowana minimalizuje ryzyko wystąpienia efektu jojo
 • daje trwałe efekty
 • uczy zdrowych nawyków żywieniowych

Niestety, pomimo tych wielu zalet dieta South Beach ma też wady, których powinniśmy być świadomi decydując się na nią.

Wady

Oto główne wady diety:

 • pomimo iż nie jest aż tak restrykcyjna, wymaga silnej woli – nagle musimy odstawić na bok węglowodany, alkohole i słodycze
 • brak cukru może powodować zły nastrój i rozdrażnienie – będziemy łatwo się irytować i denerwować
 • jest tylko dla wytrwałych – 3 faza diety trwa do końca życia, a nie każdy jest gotów pożegnać się ze słodyczami i fastfoodami
 • nie jest dla każdego – osoby chore na cukrzycę lub posiadające zbyt wysoki poziom cholesterolu powinny poszukać innej kuracji

Przeciwwskazania do stosowania diety

Pomimo iż dieta south beach w stosunku do innych diet jest znacznie mniej restrykcyjna i obciążająca organizm, nie wszyscy mogą ją stosować. Nie jest ona wskazana dla osób z obniżonym poziomem cukru we krwi, oraz chorujący na cukrzycę. Osoby z innymi schorzeniami przed rozpoczęciem kuracji powinny skonsultować się z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem, aby mieć pewność że dieta nie będzie dla nich szkodliwa. Osoby z podwyższonym cholesterolem mogą stosować tą dietę, powinny jednak ograniczać ilość spożywanych jaj kurzych.

Opinie o diecie South Beach

Podziel się swoją opinią o diecie South Beach. W komentarzu napisz:

 • czy przyniosła Ci ona spodziewane efekty
 • czy poleciłabyś ją innym
 • czy masz jakieś wskazówki dla osób rozpoczynających tę dietę

Napisz co sądzisz o diecie South Beach :)

Czekamy na Twój komentarz!

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)