Dieta Paleo

Dieta paleologiczna – dieta naszych przodków

Od zawsze wiemy, że dobre dla nas jest to, co jest naturalne. Matka natura stworzyła nas jako idealne organizmy, zdolne pokonać w ciągu dnia 50 kilometrów biegiem, i to bez pożywienia. Co się zatem stało? Nie była ona w stanie przewidzieć… cywilizacji. Tego że będziemy jeździli samochodami zamiast poruszać się pieszo, tego że będziemy przesiadywali przed komputerem całymi godzinami, oraz tego że będziemy odżywiali się jedzeniem, w którym więcej jest więcej chemii niż w przeciętnym laboratorium. Dieta Paleo oznacza powrót do naszych korzeni, do zdrowia i szczupłej sylwetki, które kiedyś były naturalne i oczywiste, gdyż oznaczały zdolność do przetrwania.

Dieta Paleo – podstawowe informacje

Dieta Paleo to całkowity przełom w odchudzaniu… bo zresztą nie chodzi w niej odchudzanie. Chodzi o zdrowe odżywianie się i życie zgodnie z naturą. To bardziej styl życia niż sposób żywienia się, a gubienie kilogramów odbywa się „przy okazji”, niemniej jednak pozwala ona zrzucić kilka kilogramów w ciągu miesiąca, a przede wszystkim – być dużo zdrowszym. Co prawda nie żyjemy już w czasach, w których musimy uciekać przed drapieżnikami i polować na nasze pożywienie, jednak sprawność fizyczna i zdrowie wcale nie straciły są na znaczeniu. Dobre zdrowie jest podstawą szczęśliwego życia.
Dieta Paleo została stworzona przez amerykańskiego naukowca, Lorena Cordaina, który słusznie zauważył, że nie należy walczyć z naturą ani jej oszukiwać – sztucznymi preparatami lub głodzeniem się, lecz powinno się żyć z nią w zgodzie, a ona zadba o nas sama. Gdyby tak nie było, nie byłoby nas dzisiaj na ziemi – zostalibyśmy wyparci przez inne, silniejsze i sprawniejsze gatunki. Na czym polega dieta paleo?

Na czym ona polega?

Dieta paleolityczna zakłada odżywienie się w taki sposób w jaki odżywiali się nasi przodkowie – sposób który z jednej strony nie pozwalał im przytyć, gdyż nie mieli takiej możliwości – wciąż musieli polować i przemieszczać się w poszukiwaniu pożywienia, a z drugiej dostarczał im niezbędnej do tego energii. Jest w nim zawarta więc mądrość samej natury, której powinniśmy zaufać. Jadłospis człowieka z epoki paleolitu opiera się w dużej części o mięso, jaja, ryby, warzywa i sezonowe owoce – wszystko co trzeba było upolować, lub znaleźć. Nie ma w niej nadmiernych, sztucznych ilości cukru, ani zgubnej dla naszego organizmu mąki – człowiek pierwotny nie siedział „na tyłku” i nie czekał aż urośnie mu zboże z którego zrobi chleb. On ciągle poszukiwał pożywienia, dzięki czemu był silny i zdrowy.

3 poziomy diety

Jak zatem przyzwyczaić się do diety paleolitycznej, skoro jesteśmy już produktem „cywilizacji”, z niemałym zapasem tłuszczu? Zostało to przewidziane przez Lorena Cordaina, który przewidział 3 etapy wdrażania diety, które pozwala nam przyswoić następujące nagle zmiany. A z pewnością są to zmiany na lepsze, bo gdyby tak nie było, nie szukalibyśmy sposobu by schudnąć i nie czytalibyśmy tego artykułu ;)

Zasady diety paleo

Zasady diety paleo są proste: żyj tak, jakby nie istniał aktualny „przemysł” spożywczy. Słowo przemysł jest tu bardzo na miejscu, gdyż aktualnie jedzenie produkuje się w fabryce, niemalże tak samo jak samochody czy komputery. Jaskiniowcy nie znali fastfoodów, nie mieli też lodówek ani zupek w proszku. Musieli zatem jeść to co znaleźli lub upolowali (a przy tym sporo musieli się nabiegać), i zawsze było to świeże.

Dieta ta jest niezwykle mało restrykcyjna, chociaż z drugiej strony ogranicza nam możliwość jedzenia wielu produktów. Dlaczego? Dlatego że nie przewiduje ona jedzenia tych wszystkich śmieci produkowanych na masową skalę, a jedynie to co było dostępne 30 tysięcy lat temu. Za to nie obowiązuje nas liczenie kalorii, unikanie tłuszczu czy głodzenie się. Jemy tyle ile chcemy, tego co moglibyśmy upolować lub znaleźć czasach naszych przodków, jednak teraz wystarczy że wybierzemy się do sklepu – najlepiej nieco bardziej odległego, i najlepiej pieszo lub biegiem. I tutaj dochodzimy do ważnej zasady – dieta paleo to nie tylko sposób odżywiania się, lecz styl życia.

Dieta Paleo to styl życia

Pomimo iż dieta paleo stała się niezwykle popularna, nie jest ona sama w sobie kluczem do sukcesu. Samo odżywanie się w sposób podobny do tego, w jaki odżywiali się nasi przodkowie nie wystarczy, abyśmy byli szczupli i zdrowi. Musimy także częściowo przyjąć ich styl życia. Dieta ta dostarcza nam z założenia mnóstwa energii i składników odżywczych, które należy jakoś spożytkować. Jeśli organizm nie będzie miał co z nimi zrobić, odłoży je „na potem” – bo tak robił przez tysiące lat i to ma zapisane w genach. Dlatego tak ważne jest, aby wraz z nowym sposobem odżywienia się przyjąć również nowy sposób bycia. Powinniśmy spać przynajmniej 8 godzin dziennie w ciemnym pomieszczeniu (jak jaskinia :) ), unikać stresu, możliwie jak najczęściej poruszać się za pomocą siły własnych mięśni, unikając samochodu, a za to więcej chodząc, biegając, lub ewentualnie jeżdżąc na rowerze – grunt żeby było to na świeżym powietrzu. Jeść powinniśmy do syta, wtedy kiedy jesteśmy głodni, i to na co mamy ochotę, nie martwiąc się o to jaka jest pora, oraz pić dużo wody. Powinniśmy unikać wszystkiego co sztuczne, w tym leków. Niestety żyjemy w takich czasach, w których wyewoluowało mnóstwo chorób, więc niektóre z nich mogą okazać się niezbędne. Postarajmy się jednak ograniczyć je do minimum.

Poziomy diety paleo

Dieta Paleo składa się z 3 poziomów, które pozwalają stopniowo nam się do niej przyzwyczaić. Na każdym etapie ograniczamy coraz bardziej ilość spożywanych przez nas „sztucznych” produktów, aż w końcu wyeliminujemy je całkowicie. Nie oznacza to jednak że do końca życia nie będziemy mogli ich spożywać. Mamy do tego prawo zawsze kiedy najdzie nas ochota, ważne tylko aby nie były to nasze codzienne posiłki lecz drobne przyjemności, rzecz jasna najlepiej jak najrzadsze.

Na pierwszym poziomie kuracji przyzwyczajamy się do nowego jadłospisu, i stosujemy zasady dietę paleo przynajmniej w 85% posiłków i ich składników. Gdy poczujemy się już gotowi do przejścia na 2 poziom, możemy zwiększyć częstotliwość jadłospisu paleo do 90%, zmniejszamy także liczbę posiłków otwartych w ciągu tygodnia. Jeśli nie mamy kilogramów których chcemy się pozbyć, możemy pozostać na tym etapie całe życie, i będziemy o wiele zdrowsi niż w przypadku tradycyjnej diety. Jeśli jednak chcemy pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, przechodzimy do poziomu trzeciego. Na poziomie 3 żywimy się praktycznie jak jaskiniowiec. Staramy się możliwie jak najbardziej unikać odstępstw od diety paleo i mamy prawo do tylko jednego posiłku otwartego dziennie, lecz na tym poziomie szybko i skutecznie gubimy zbędne kilogramy, oraz oczyszczamy organizm znacznie szybciej niż na poprzednich etapach.

Posiłki Otwarte

Każdy etap diety przewiduje ograniczoną liczbę posiłków otwartych w tygodniu. Posiłki otwarte to takie, podczas których możemy jeść absolutnie wszystko to co chcemy. Przyjrzyjmy się ilości posiłków otwartych zależnie od poziomu.

1 Poziom – 3 posiłki otwarte w tygodniu

2 poziom – 2 posiłki otwarte w tygodniu

3 poziom – 1 posiłek otwarty w tygodniu

Jak widać, na pierwszym poziomie możemy jeść aż 3 posiłki tygodniowo całkowicie ignorując zalecenia diety, lecz na późniejszych etapach liczba ta redukuje się do 2, a potem do 1 posiłku. Nie jest to jednak problemem – nie będziemy za nimi tęsknić, zwłaszcza widząc efekty diety.

Jadłospis w diecie paleo

Jak już wiemy, dieta paleo opiera się w dużej mierze o to, co człowiek może zebrać, znaleźć lub upolować, i zjeść bez zbytniej preparacji. Dominującą rolę w jadłospisie będą zatem zawierały różnego rodzaju mięsa, ryby, owoce morza, orzechy i nasiona, warzywa, owoce. Nie można natomiast spożywać przetworzonych pokarmów, m. in. nabiału w różnej postaci, produktów mącznych, słodyczy, oraz roślin typowo „uprawnych” jak ziemniaki, fasola, groch, soczewica.

Co można jeść?

 • chude mięso: wieprzowina, wołowina, cielęcina, drób, dziczyzna
 • ryby i owoce morza: małże, kalmary, krewetki, homary itp.
 • warzywa: wszystkie jakie się da oprócz roślin strączkowych oraz ziemniaków
 • owoce: najlepiej te które aktualnie są dostępne w sezonie
 • suszone owoce: rodzynki, morele itp.
 • orzechy: włoskie, laskowe, nerkowce
 • nasiona: pestki z dyni lub słonecznika
 • jaja kurze
 • oleje: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, lniany

Czego nie można jeść?

 • nabiał: mleko i jego przetwory
 • słodycze: ciasta, batoniki i tym podobne – najlepiej zastępować je suszonymi owocami
 • wszelkiego rodzaju produkty na bazie mąki jak makaron itp., lecz także chleb, różnego rodzaju kasze, ryż, kukurydza
 • ziemniaki
 • rośliny strączkowe typu groch, fasola itp.

Przykładowy jadłospis

Oto przykład jadłospisu na jeden dzień:

Śniadanie – pomarańcza, paluszki z kraba z sałatą

Drugie śniadanie – pokrojone truskawki zmieszane z borówkami, jeżynami i jagodami

Obiad – łosoś grillowany, duszone warzywa

Deser – kawałek arbuza

Kolacja – jaja kurze gotowane na miękko lub twardo

Oprócz tego cały dzień woda mineralna, ew. herbata

Wady i Zalety diety paleolitycznej

Dieta paleolityczna jak każda inna dieta ma swoje plusy i minusy, które należy wziąć pod uwagę jeśli chcemy się na nią zdecydować. Pozwoli nam to upewnić się że nasz wybór jest trafny i nie zrezygnować z niej już po rozpoczęciu.

Zalety

Oto zalety diety paleo:

 • jest najbardziej naturalną ze wszystkich diet – działa 100% zgodnie z naturą, gdyż żywimy się tym czym żywili się nasi przodkowie przez tysiące lat, i nasz organizm przywykł już do tego rodzaju pokarmów
 • jest modna, gdyż promuje nie tylko zdrowy sposób odżywiania się, lecz także ekologiczny i zdrowy styl życia
 • jest dla nas zdrowa – zmniejsza ryzyko chorób serca, wzmacnia organizm, możemy ja stosować przez całe życie i równie długo cieszyć się dobrym zdrowiem
 • nie wyniszcza organizmu – dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników, oraz dużo energii którą możemy spożytkować na ćwiczenia
 • nie ma ani ograniczeń ilościowych, ani kalorycznych – jemy tyle ile chcemy i nie martwimy się o tłuszcz czy kalorie
 • nie powoduje efektu jojo
 • dostarcza organizmowi jedynie „dobrych” tłuszczów

Wady

Oto wady diety paleo:

 • powolna utrata wagi – dopiero na 3 poziomie diety można obserwować widoczne spadki wagi
 • jest stosunkowo restrykcyjna dla osób które lubią spreparowane posiłki typu fastfood lub np. zupki z torebki, gdyż nie mają zbyt dużo czasu na przygotowanie posiłków
 • wymaga trwałej zmiany nawyków żywieniowych do końca życia
 • może powodować zaparcia i problemy z trawieniem

Opinie o diecie paleo

Podziel się swoją opinią o diecie paleolitycznej. W komentarzu napisz:

 • czy przyniosła Ci ona spodziewane efekty
 • czy poleciłabyś ją innym
 • czy masz jakieś wskazówki dla osób rozpoczynających tę dietę

Napisz co sądzisz o diecie paleo :)

Czekamy na Twój komentarz!

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)