Dieta Dukana

Podstawowe informacje o diecie białkowej

Coraz większa liczba osób na świecie cierpi ostatnio z powodu nadwagi i otyłości. Z tego też powodu powstała niezliczona ilość diet i „cudownych” sposobów na odchudzanie, z których tylko niewielka część jest naprawdę skuteczna. Większość z diet może i przynosiłaby efekty, gdyby naprawdę dało się ją stosować – jednak zazwyczaj są one tak trudne do wytrzymania, że już po kilku dniach ludziom brakuje motywacji i przerywają jej stosowanie. Istnieją jednak diety, które z powodzeniem zastosowało już wiele osób – sprawdzone i przetestowane, a zatem dużo bardziej bezpieczne. Ostatnio rosnącą popularnością cieszy się dieta dr Dukana, zwana też białkową lub proteinową.

Dieta białkowa została opracowana przez francuskiego doktora, Pierre Dukana. To właśnie ten lekarz, zajmując się zagadnieniami dietetyki, stwierdził że aby móc skutecznie schudnąć należy zmienić sposób żywienia: znacznie ograniczyć ilość węglowodanów i tłuszczy dostarczanych do organizmu, zwiększając jednocześnie ilość protein. Dlatego też dieta ta nosi nazwę diety białkowej, gdyż cechuje ją przede wszystkim duża ilość spożywanego białka, które wspiera proces odchudzania.

Historia

Obecnie dieta białkowa  jest jedną z najpopularniejszych kuracji odchudzających na świecie. Wynika to z wielu czynników, przede wszystkim jej skuteczności, którą to z kolei zawdzięczamy wieloletnim badaniom, obserwacjom, i testom. Do stworzenia diety proteinowej przyczynił się jeden z pacjentów dr Dukana, który narzekał na swoją nadwagę. Wtedy doktor zalecił mu picie dużej ilości wody, oraz spożywanie produktów bogatych w białko. I tak to się zaczęło… Już po kilku dniach kuracja okazała się niezwykle skuteczna. Doktor Dukan zaczął więc szczegółowo ją opracowywać, starając się rozwiązać podstawowe problemy większości innych diet:

 

 • powstawanie efektu jo – jo
 • jednostajność i ubogość diety zmuszająca ludzi do rezygnacji z jedzenia smacznych rzeczy
 • zły wpływ na samopoczucie i zdrowie, utrudniający trwałe, a co za tym idzie skuteczne stosowanie diety
 • brak widocznych efektów diety w początkowych etapach jej stosowania, powodujące utratę motywacji i wiary w jej skuteczność

Zarys zasad

Dieta Dukana opiera się na zaledwie kilku, jednak bardzo ważnych zasadach. Podstawową zasadą jest zdecydowane ograniczenie węglowodanów oraz tłuszczy(głównych przyczyn przybierania na wadze), i zastąpienie ich zdrowszymi proteinami. Z tego też powodu może wydawać się ona dość rygorystyczna, jednak otrzymywane dzięki niej efekty stawiają ją zdecydowanie powyżej większości pozostałych diet. Pomimo iż kuracja nie zabrania jedzenia ulubionych potraw, jest dość trudna do przejścia przez wszystkie jej fazy. Jak niemal każda dieta, wymaga ona silnej woli i motywacji.

Do najważniejszych zasad diety proteinowej należą:

 • jedzenie produktów, które zostały opracowane dla tego rodzaju diety
 • działanie zgodnie z zaleceniami, i przestrzeganie ich zgodnie z każdą fazą kuracji
 • unikanie nadmiernego wysiłku i intensywnych ćwiczeń – zamiast tego umiarkowany wysiłek fizyczny jak chodzenie

Sam sposób działania diety jest prosty: ograniczenie tłuszczy i węglowodanów zastąpionych białkiem pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Składniki potrzebne do zastosowania tej kuracji są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, jedynym utrudnieniem może być to, że nie należy jeść gotowych dań – pozwala to znacznie ograniczyć ilość spożywanych przez nas sztucznych dodatków i konserwantów, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dieta białkowa składa się z czterech następujących po sobie faz. Są to kolejno:

 1. Faza pierwsza – faza uderzeniowa – Polega ona przede wszystkim na jedzeniu produktów z określonych grup, zalecanych przez dr Dukana. Na typ etapie można spożywać chude mięso (np. pierś z kurczaka), jaja, ryby, owoce morza, wszelkiego rodzaju jogurty, sery i serki o niskiej zawartości tłuszczu, a jako przyprawy stosować np. czosnek i cebulę. Z racji na dużą ilość węglowodanów, z diety należy wyeliminować także cukier, używając w zastępstwie słodzików. Faza ta trwa około 5 dni.
 2. Faza druga – faza naprzemienna – Ta faza polega na wprowadzeniu do jadłospisu warzyw. Nazwa ta bierze się stąd, że w trakcie tej fazy naprzemiennie występują dni, kiedy powinniśmy jeść tylko produkty białkowe, i dni w których możemy uzupełnić je o warzywa. Warzywa te nie powinny być jednak zbyt bogate w węglowodany – nie można zatem póki co jeść ziemniaków lub warzyw strączkowych jak np. fasola. Ta faza trwa aż do momentu uzyskania przez nas satysfakcjonującej nas wagi. Później przychodzi czas na utrwalenie efektów, czyli fazę trzecią.
 3. Faza trzecia – faza utrwalająca – To moment, w którym osiągnęliśmy już odpowiednią masę ciała, i powinniśmy utrwalić nasze efekty. Na tym etapie należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu pozostałe warzywa, a także np. makaron i ryż. W gruncie rzeczy możemy jeść większość „normalnych” posiłków. Gdy wprowadzimy już do naszego menu wszystkie zwyczajowe posiłki, zaczyna się faza czwarta.
 4. Faza czwarta – faza stabilizacji – Następuje po zakończeniu trzeciej fazy, w czasie której wprowadziliśmy do naszego jadłospisu wszystkie potrawy. Powinna ona trwać… do końca naszego życia. Jednak nie jest ona zbyt uciążliwa, a pozwala nam na długotrwałe utrzymanie efektów osiągniętych po długiej drodze wyrzeczeń. Jedynym wymaganiem jest wybranie sobie jednego dnia w tygodniu (dr Dukan zaleca aby był to czwartek – tzw. „proteinowy czwartek” ), w którym będziemy jedli tylko i wyłącznie produkty zawierające białko – podobnie jak w pierwszym etapie kuracji.

Jadłospis w diecie Dukana

Jadłospis można podzielić na kilka grup produktów, z których można komponować nasze posiłki. W drugim etapie do wymienionych niżej produktów można dołączyć warzywa – zgodnie z zaleceniami dr Dukana. Jadłospis jest najważniejszym elementem diety białkowej, dlatego powinniśmy się dobrze z nim zapoznać. Pozwoli to nam w pełni wykorzystać jego potencjał w przyrządzaniu potraw, oraz uniknąć produktów niedozwolonych, obniżających skuteczność diety.

Jadłospis w fazie 1

Lista produktów dopuszczalnych w fazie ataku:

 1. Chude mięsa – wołowina i cielęcina, najlepiej z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Nie należy spożywać wieprzowiny i jagnięciny
 2. Podroby – przede wszystkim wątróbki
 3. Ryby – wszelkiego rodzaju ryby morskie i słodkowodne, zarówno świeże(ale nie surowe, tylko odpowiednio przygotowane), jak i wędzone.
 4. Owoce morza – takie jak krewetki, kraby i homary
 5. Drób – wszelkiego rodzaju ptaki poza tymi które zawierają dużo tłuszczu (gęś, kaczka), najpopularniejszy jest kurczak i indyk. Należy jednak pamiętać aby jeść mięso bez skórki.
 6. Chude wędliny – o możliwie jak najniższej zawartości tłuszczu
 7. Jaja – w każdej formie i postaci. Sposób przygotowania całkowicie dowolny.
 8. Nabiał o niskiej zawartości tłuszczu – odtłuszczone jogurty, serki i twarogi, ale nie tłusty ser itp.
 9. Płyny – minimum 1,5 litra dziennie wody, herbaty(najlepiej bez cukru), kawy, i innych napojów.
 10. Dodatki i przyprawy – chude mleko, słodzik zamiast cukru, cebula i szczypior, czosnek, różne zioła i przyprawy, koperek.

Jadłospis w fazie 2

Warzywa i owoce dopuszczalne w drugiej fazie – naprzemiennej

W drugiej fazie oprócz produktów wymienionych w fazie pierwszej można spożywać warzywa i niektóre owoce do których należą:

Warzywa: ogórek, pomidor, fasolka szparagowa, marchew, seler, pietruszka, cebula, por, brukselka, brokuły, botwinka, szpinak, bakłażan, cukinia, karczoch, kapusta

Owoce: jabłko, gruszka, arbuz, pomarańcze, mandarynki, truskawki, maliny, śliwki

Jadłospis w fazie 3

W fazie trzeciej możemy jeść wszystkie warzywa i owoce, oraz stopniowo wprowadzać do naszej diety pozostałe produkty, których dotąd unikaliśmy takie jak chleb, makaron, ryż, ziemniaki, czy ser. Należy jednak czynić to powoli, aby nie groził nam efekt jojo, i w dalszym stopniu unikać nadmiernego ich spożywania.

Jadłospis w fazie 4

W fazie czwartej możemy jeść wszystko na co mamy ochotę :) Oczywiście z umiarem, oraz przy zachowaniu nowych, zdrowych nawyków żywieniowych.

Fazy diety Dukana

Dieta Dukana składa się z czterech następujących po sobie faz, które różnią się od siebie. Każda faza ma inne zadanie, lecz wszystkie fazy są jednakowo ważne, i nie można pominąć żadnej z nich. Należy także stosować się ściśle do określonych dla każdej fazy reguł. Na szczęście dieta Dukana przewiduje psychologiczne aspekty stosowania diety, i jej efekty widać już w pierwszych dniach, co dodatkowo motywuje i zachęca do wytrwania przy swoim postanowieniu by schudnąć. Każdy kilogram mniej, to większa satysfakcja i chęć do kontynuowania diety.

1. Faza pierwsza – faza ataku

Faza ataku opiera się przede wszystkim na dużej ilości białka, w które jak wiadomo bogate jest przede wszystkim chude mięso i nabiał. Ta faza jest najtrudniejszą ze wszystkich faz, gdyż przypomina niemalże głodówkę – z tym że, o dziwo: nie ma ograniczenia w ilości spożycia, a organizm otrzymuje wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze. Główny problem polega zatem na monotonii posiłków – wybór składników jest dość ubogi (ale wciąż o wiele bogatszy niż w przypadku innych diet). Jednak szybkie, widoczne efekty motywują i ułatwiają kontynuację diety.

W fazie ataku powinniśmy spożywać: chude mięso, najlepiej przyrządzone bez tłuszczu (na parze, w piekarniku lub na grillu), wątróbkę, drób po uprzednim usunięciu skóry, chude wędliny i szynki, wszelkiego rodzaju ryby, zarówno morskie jak i słodkowodne, przyrządzane w dowolny sposób (pieczone, gotowane, wędzone, suszone, a nawet surowe), owoce morza, niskotłuszczowy nabiał taki jak serki, jogurty, kefiry i twarogi, oraz jajka w dowolnej formie. W celu przełamania monotonii zalecana jest duża ilość przypraw, oraz cebula, czosnek, musztarda ocet i sól. Pić można wodę, kawę, herbatę(najlepiej bez cukru) oraz różnego rodzaju zioła. Należy przy tym pamiętać aby przyjmować minimum 1,5l płynów dziennie.

2. Faza druga – faza naprzemienna

W fazie drugiej do naszego jadłospisu możemy dodać warzywa, zarówno surowe jak i gotowane. Tytułowa „naprzemienność” tej fazy polega właśnie na przemienności posiłków – przez pięć dni można jeść posiłki wzbogacone o warzywa, a przez kolejne pięć tylko posiłki z pierwszej fazy, przy czym cały czas nie obowiązuje żadne ograniczenie ilościowe – jemy ile chcemy :) Faza ta powinna trwać tak długo, aż osiągniemy porządaną przez nas wagę. Zazwyczaj trwa to około 7 dni na jeden kilogram „do stracenia” (czyli jeśli chcemy zrzucić 5 kg, faza druga będzie trwała około 5 tygodni). Po osiągnięciu przez nas wymarzonej wagi, trzeba sprawić aby móc wreszcie jeść normalnie, nie tracąc przy tym osiągniętych z takim trudem efektów. Wtedy zaczyna się faza trzecia.

3. Faza trzecia – faza utrwalająca

Faza trzecia jest najważniejszym etapem diety, który zapewnia jej długotrwałą skuteczność i utrzymać osiągniętą wagę. W jej czasie utrwalamy nasze nowe nawyki żywieniowe, nie ryzykując efektu jo-jo, a także wprowadzamy kolejne, coraz bardziej zbliżając się do normalnego trybu odżywiania. Nasz jadłospis możemy wzbogacić o pełnoziarnisty chleb, ser, makaron, ryż, ziemniaki oraz pozostałe warzywa i owoce, wprowadzając je stopniowo do naszego menu Faza ta powinna trwać około 10-14 dni na każdy kilogram utraconej wagi. Kiedy już wprowadzimy wszystkie produkty do naszej diety, zaczyna się etap czwarty.

4. Faza czwarta – faza stabilizująca

W fazie stabilizującej powracamy do „normalnego” życia, z tym że teraz posiadamy już całkowicie inną sylwetkę, oraz lepsze, zdrowsze nawyki żywieniowe. Wciąż staramy się jeść jak najwięcej produktów bogatych w nabiał, oraz unikać słodyczy i cukru, oraz tzw. „pustych kalorii”, jednak po tak długim czasie powinno nam to już wejść w nawyk ;) Aby cieszyć się efektami diety przez cały czas, należy wybrać jeden dzień w tygodniu, w którym będzie się stosowało dietę taką samą jak w fazie ataku, i regularnie, co tydzień się do niej stosować. Przy czym należy pamiętać że powinien być to ten sam dzień – dr Dukan zaleca aby był to czwartek, jednak równie dobrze może być to każdy inny dzień tygodnia.

Przepisy do diety Dukana

Dieta białkowa narzuca nam z góry określoną liczbę i rodzaj produktów, które możemy spożywać w poszczególnych jej fazach. Często może to doprowadzać do monotonii i znudzenia posiłkami, co skutkuje rezygnacją z kontynuowania diety. Dlatego też bardzo ważne jest niedopuszczenie do wpadnięcia w rutynę, i jedzenia takich samych posiłków każdego dnia. Nawet drobna zmiana pozwala nieco odmienić smak potrawy. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych przepisów dla każdej fazy diety dr Dukana.

Faza 1 (faza ataku)

Czytając przepisy dla 1 fazy diety Dukana pamiętajmy, że możemy je stosować także w 2 i 3 fazie, ale nie na odwrót! Dopiero z czasem ilość potraw które możemy spożywać wzrasta, tak samo jak wzrasta różnorodność składników.

Przepis na sałatkę z kurczaka i paluszków krabowych

Potrzebne składniki:

– 1 filet z piersi z kurczaka
– połówka małej cebuli
– kilka paluszków krabowych

Do sosu:
– 2 łyżki jogurtu naturalnego
– 1 łyżeczka musztardy
– 1 łyżeczka twarogu

Sposób przygotowania:

Filety z kurczaka ugotować w wodzie z odrobiną soli. Ugotowane filety, paluszki krabowe oraz cebulę kroimy w kostkę. Wszystko wkładamy do miski i mieszamy, doprawiając wedle uznania.

 

Przepis na sałatkę z tuńczyka z serkiem wiejskim

Potrzebne składniki:

– 1 puszka tuńczyka w sosie własnym
– opakowanie serka wiejskiego
– 2-3 jajka na twardo
– pieprz, przyprawy

Sposób przygotowania:

Tuńczyka odcedzamy z sosu. Jajka szatkujemy na drobne kawałki. Wszystko mieszamy z serkiem wiejskim i doprawiamy wedle uznania. W przypadku gdy sałatka jest zbyt sucha możemy dodać odrobinę jogurtu naturalnego.

 

Przepis na roladki z jajkiem

Potrzebne składniki:

– 1 jajko na twardo
– dwa ogórki konserwowe
– parę plasterków chudej wędliny
– 100 gramów odtłuszczonego serka
– 2 łyżki jogurtu naturalnego
– szczypiorek lub cebulka
– sól, pieprz, przyprawy

Sposób przygotowania:

Szczypiorek/Cebulkę posiekać, ogórki pokroić w kosteczkę. Zmieszać jajko, jogurt i serek. Do powstałej masy dodać szczypior/cebulę i ogórka, a także sól i pieprz. Rozłożyć wędlinę na płasko, a na nią nałożyć przygotowaną masę. Zawinąć wędlinę tworząc małe roladki.

 

Przepis na szaszłyki z kurczaka w musztardzie

Potrzebne składniki:

– 4 filety z piersi kurczaka
– 2 łyżki musztardy rosyjskiej
– pół ząbka czosnku
– 1 łyżka soku z cytryny
– kostka bulionowa
– 200 ml gorącej wody
– 50 ml odtłuszczonego mleka
– 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej

Sposób przygotowania:

Filety z kurczaka kroimy na spore kawałki. Mieszamy musztardę, sok z cytryny, uprzednio drobno posiekany czosnek i kostkę bulionu rozpuszczoną w gorącej wodzie. Odlewamy 1/4 marynaty. Pozostałą jej częścią zalewamy kawałki kurczaka i odstawiamy na pół godziny do lodówki. Po tym czasie kawałki wyjmujemy, nadziewamy na patyki, i pieczemy w temp 200 stopni aż do odpowiedniego momentu, zazwyczaj ok. 15 minut. Z pozostałej części marynaty robimy sos, dodając do niej mleko wymieszane ze skrobią kukurydzianą, i podgrzewając aż do nabrania odpowiedniej konsystencji.

 

Faza 2 (naprzemienna)

W fazie 2, czyli fazie naprzemiennej do naszego jadłospisu możemy dołączyć większość warzyw, których listę możemy znaleźć w jadłospisie.

Przepis na bigos

Potrzebne składniki:

– 1 główka młodej kapusty
– 1 pierś z kurczaka
– 200 gramów mielonego mięsa z indyka
– szklanka przecieru pomidorowego
– 1 łyżka koncentratu pomidorowego
– kostka rosołowa
– pieprz, sól i inne przyprawy

Sposób przygotowania:

Kapustę poszatkować, lekko posolić i odczekać aż zacznie puszczać soki. Potem wrzucamy ją do garnka i dolewamy szklankę wody. Następnie gotujemy ją do czasu aż kapusta zmięknie, w międzyczasie dorzucając kostkę rosołową. Pierś z kurczaka kroimy w kostkę , przyprawiamy, i dusimy w rondelku z małą ilością wody. Podobnie czynimy z mięsem mielonym (z tym że nie musimy go kroić w kostkę ;) ) Gdy mięso będzie już gotowe wrzucamy je do kapusty, oraz dodajemy przecier i koncentrat pomidorowy, a potem dokładnie mieszamy. Całość gotujemy jeszcze 10-12 minut.

 

Przepis na kotlety mielone Dukana

Potrzebne składniki:

– 1 niewielkie opakowanie mięsa z indyka
– 1 mała cebula
– 2 ząbki czosnku
– 1 jajko
– drobne otręby owsiane
– 1 opakowanie liści mrożonego szpinaku
– sól, pieprz, inne przyprawy

Sposób przygotowania:

Szpinak rozmrażamy, odcedzamy z niego wodę, a potem drobno kroimy. Wrzucamy go do miski wraz z mięsem mielonym, jakiem, drobno posiekaną cebulą, czosnkiem, oraz łyżką otrębów, a potem wszystko dokładnie mieszamy. Potem dodajemy pieprz, sól, i inne przyprawy, po czym ponownie mieszamy. Z powstałej masy formujemy niewielkie i raczej płaskie kotlety, które smażymy na małym ogniu, bez tłuszczu, najlepiej na teflonowej patelni.

 

Przepis na pizzę Dukana

Potrzebne składniki:

– 1 łyżka mąki kukurydzianej
– 9 łyżek otrębów pszennych zmielonych na mąkę
– 50 ml chudego mleka
– trochę słodzika
– 1 jajko
– 30 gramów drożdży
– koncentrat pomidorowy
– przyprawy

Dodatki:
– pieczarki
– papryka
– szynka z chudego mięsa
– cebula
– czosnek
– brokuły

… i wszystko inne co pasuje do pizzy a jest dozwolone w diecie Dukana :)

Sposób przygotowania:

Drożdże wrzucamy do miski, dosypujemy trochę słodzika, a potem zalewamy ciepłym mlekiem. Miskę wraz zawartością odstawiamy w ciepłe miejsce w celu uaktywnienia drożdży. Następnie dodajemy mąkę zrobioną ze zmielonych otrębów pszennych, mąkę kukurydzianą oraz jajko. Wszystko to mieszamy, i ugniatamy robiąc z tego ciasto, które rozkładamy na blaszce do pieczenia.  Na wierzchu rozsmarowujemy koncentrat pomidorowy. Pozostałe dodatki drobno kroimy i układamy na wierzchu pizzy. Pieczemy w piekarniku ustawionym na 200 stopni aż do odpowiedniego momentu (ok. 15 minut)

 

Przepis na kurczaka po chińsku Dukana

Potrzebne składniki:

– 2-3(dwie duże lub trzy małe) piersi z kurczaka
– 2 marchewki
– 2 pietruszki
– niewielki słoik ogórków konserwowych
– po 1 zielonej, żółtej i czerwonej papryce
– 1 por
– 2 jajka
– 1 kostka rosołowa
– koncentrat pomidorowy i ketchup
– sól, pieprz, przypraw
– 4 łyżki mąki kukurydzianej

Sposób przygotowania:

Jaja wbijamy do miski i tam roztrzepujemy, mięso z kurczaka kroimy w wąskie paski, przyprawiamy, dorzucamy do miski z jajkami, wsypujemy mąkę i wszystko dokładnie mieszamy. Warzywa kroimy w cienkie paski i każde z nich smażymy oddzielnie na patelni teflonowej. Po ich usmażeniu wrzucamy je do sporego garnka, dolewając litr wody i wrzucając kostkę rosołową. Do tego dodajemy pokrojone ogórki konserwowe. Gdy rosół zacznie wrzeć dolewamy do niego połowę wody pozostałej w słoiku po ogórkach, i gotujemy przez około 10 minut. Mięso z kurczaka smażymy też na teflonowej patelni, często nim poruszając w celu uniknięcia sklejania się kawałków. Gdy będzie już upieczone, dodajemy je do rosołu z warzywami. Potem dodajemy koncentrat pomidorowy i ketchup, i chwilę gotujemy mieszając.

 

Faza 3 (faza utrwalająca)

W trzeciej fazie możemy jeść wszystko to, co w 1 i 2 fazie, oraz powoli włączać do naszego jadłospisu wszystkie pozostałe produkty, nie wymienione na liście poniżej

Praktycznie w tej fazie możemy jeść już wszystko, rzecz jasna w granicach rozsądku, i wprowadzając nowe produkty do naszej diety stopniowo. W innym wypadku moglibyśmy stracić, a nie utrwalić efekty naszej diety. Powinniśmy poza tym trzymać się naszych aktualnych, zdrowszych przyzwyczajeń, dotyczących chociażby sposobu przyrządzania potraw(np. jak najmniejsze ilości tłuszczu przy smażeniu)

Przepis na faszerowane cukinie

Potrzebne składniki:

– 4 średniego rozmiaru cukinie
– 2 piersi z kurczaka
– 1 jajko
– 1 cebula
– 2 łyżki otrębów
– 1 ząbek czosnu
– sól, pieprz, inne przyprawy

Sposób przygotowania:

Przekroić cukinie na pół równolegle do ich długości, wykroić z nich miąższ. Piersi z kurczaka zmielić, dorzucić drobno posiekaną cebulkę, pokrojony miąższ, wyciśnięty lub posiekany czosnek i otręby oraz wbić jajko, a później wszystko przyprawić i dokładnie wymieszać. Nałożyć farsz do pustych połówek cukinii, i każdą z nich zawinąć w folię aluminiową. Piec w piekarniku w temp 200 stopni, co jakiś czas sprawdzając czy cukinie już są gotowe.

Jeśli znacie jakieś dobre przepisy dla diety Dukana, podzielcie się nimi i napiszcie je w komentarzu, a my umieścimy je na stronie wraz z waszym imieniem :)

Wady i zalety diety Dukana

Zalety

Dieta proteinowa posiada wiele zalet, a niektóre z nich wyróżniają ją spośród innych diet.

Do najważniejszych zalet diety Dukana należą:

 • swoboda samodzielnego tworzenia posiłków składających się z około 100 dozwolonych produktów, głównie pochodzenia zwierzęcego
 • działanie odchudzające białka, połączone z redukcją ilości spożywanych tłuszczy i

  węglowodanów daje szybkie i widoczne efekty

 • bezpieczeństwo i naturalność stosowanej metody – żadnych sztucznych środków chemicznych wyniszczających nasz organizm
 • skuteczność, niezawodność, i stabilność rezultatów osiąganych dzięki tej diecie

Wady

Jak każda skuteczna kuracja odchudzająca, pomimo licznych zalet, dieta białkowa posiada również wady. Pomimo iż została ona stworzona po to, aby być możliwe jak najmniej uciążliwa, nie da się osiągnąć tego w pełni, chcąc zachować jej skuteczność. Stąd też, decydując się na tą dietę należy zapoznać się z jej wadami.

Do najważniejszych wad diety proteinowej należą:

 • monotonia przygotowywanych posiłków – pomimo stosunkowo dużej liczby dozwolonych produktów, trzeba wykazać się dużą kreatywnością i pracowitością, aby jedzenie nie stało się nudne, a co za tym idzie mniej przyjemne
 • uczucie zmęczenia i złe samopoczucie w trakcie pierwszego etapu kuracji – z racji zmiany dotychczasowego sposobu żywienia, organizm może być osłabionym, dlatego też osoby uprawiające sport powinny go w tym czasie ograniczyć, unikając intensywnego wysiłku
 • możliwość problemów z trwaniem, zaparć i częstego oddawania moczu – nagła zmiana żywienia może przysporzyć organizmowi problemów z trawieniem produktów, do których wcześniej nie był przyzwyczajony

Przeciwwskazania do stosowania diety

Pomimo iż dieta proteinowa została wielokrotnie przetestowana, zbadana i uznana za całkowicie bezpieczną kurację odchudzającą, zawsze należy zachować ostrożność, i mieć na uwadze przeciwwskazania jej dotyczące. Najlepiej jest spytać o to dobrego lekarza lub dietetyka, który trafnie potrafi dostosować się do konkretnego przypadku. Istnieją jednak ogólne przeciwwskazania dla niektórych osób.

Diety Białkowej przede wszystkim nie powinny stosować:

 • osoby mający problemy z nerkami, gdyż ten typ kuracji za sprawą dużej ilości białka znacznie obciąża te organy, co mogłoby być niebezpieczne dla organizmu
 • osoby z przewlekłą chorobą stawów – stosowanie diety może doprowadzić do nasilenia się objawów choroby
 • diabetycy – kuracja nie jest przeznaczona dla osób chorych na cukrzycę, chyba że będą one bardzo ostrożne i będą regularnie kontrolowały poziom cukru

Opinie o diecie Dukana

Podziel się swoją opinią o diecie Dukana. W komentarzu napisz:

 • czy przyniosła Ci ona spodziewane efekty
 • czy poleciłabyś ją innym
 • czy masz jakieś wskazówki dla osób rozpoczynających tę dietę

Napisz co sądzisz o diecie Dukana :)

Czekamy na Twój komentarz!

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych ocen. A jak Ty go oceniasz? :)